در این مقاله ۱۰ ایده کسب و کار برای راه‌اندازی را معرفی می کنیم.بعد از بررسی این ایده ها میتواندید مقاله ۱۰ مرحله برای شروع یک کسب‌وکار را مطالعه کنید تا در مسیر موفقیت قرار بگیرید.

شرایط اقتصادی کشور در ۲ سال اخیر وضعیت مناسبی را برای کسب و کارهای سنتی و حتی استارتاپ های بزرگ کشور رقم نزده است.تورم , رکود , افزایش دلار ,تحریم های یکجانبه آمریکا و بسیاری موارد دیگر دست به دست هم داده اند تا سخت ترین سالهای اقتصادی کشور را تجربه کنیم. یک ایده استارتاپ خوب میتواند شما را از چنین شرایطی پیروز خارج کند.

ایا راه اندازی یک کسب‌ و کار در شرایط بد اقتصادی کشور اشتباه است؟خیر ,بسیار از شرکت های بزرگ در شرایط بد اقتصادی کشورهای خود به وجود آمدند.مشهورترین آنها شرکت خودرو سازی پورشه است که آغاز رشد آن در زمان جنگ جهانی رقم خورد.

 

۱. غذاهای گیاهی و غذاهای سالم

غذای سالم

رفته رفته با آگاه شدن مردم از مضرات مصرف گوشت و تمایل به استفاده از رژیمهای سالم ,استفاده از سبزیجات و گیاهخواری در بین مردم افزایش پیدا کرده است.

راه اندازی کسب و کاری که بتواند غذاهای سالم یا گیاهان ارگانیک به دست مصرف‌کننده‌گان برساند بسیار پولساز خواهد بود.

در ایران هم چند استارت‌اپ در یکی دو سال اخیر شروع به فعالیت در این حوزه کرده اند اما همچنان بازار بکر و دست نخورده ای به شمار میرود.

 

۲.  پلاستیک

بازیافت پلاستیک و ساخت محصولی جایگزین پلاستیک در کشور ما بسیار پر سود خواهد بود.زباله ها از مبدا تفکیک نمیشوند و بخش اعظمی از آن به صورت غیر اصولی دور ریخته میشود.اینکه بتوانید زباله ها را از مبدا تفکیک کنید و هر بخش را به صورت جداگانه به فروش برسانید کسب و کار پررونقی خواهد بود.

از جمله استارت‌اپ‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند میتوان به پاکزی , درشو , به‌زی و زیست‌اپ اشاره کرد

۳. زندگی با کمتر

در کشورهای پیشرفته اشتراک‌گذاری چندین سال است که جاافتاده است و افراد بسیاری روزانه از این پلتفرمها استفاده میکنند.

از اشتراک وسیله حمل و نقل گرفته تا شرکت و منزل و حتی لوازم الکتریکی.

در ایران نیز این صنعت چند سالیست که در بخش حمل و نقل رونق گرفته است .ولی راه برای خوش فکر ها کاملا باز‌ باز است.چون در بخش های متفاوتی میتوان این ایده را عملی کرد.برای مثال میتوانید سری به وبسایت مربوط به استارت‌اپ جورپین یا لیدوما بزنید.

۴- زیبایی شخصی سازی شده

بر هیچ کس پوشیده نیست که در هر شرایط اقتصادی که باشیم , بازار لوازم آرایشی و بهداشتی همیشه یک ایده کسب و کار  پر رونق است.

خوب , پس میشود اینطور برآورد کرد که جا برای فعالیت ایده های نو در این بخش وجود دارد و اگر ایده درست را راه‌اندازی کنید قطعا پردرامد خواهد بود.

ساخت محصولات آرایشی خاص یا دست ساز , استفاده از محصولات سنتی و بسته بندی مجدد و شکیل , تولید لوازم مصرفی آرایشی همگی ایده های پردرامدی هستند که البته کاری بسیار سخت می‌باشد.

۵. Kintsugi

ترمیم چینی

بله درست حدس زدی,kintsugi یک کلمه ژاپنی است به معنای لغوی اتصال با طلا.

هنر درست کردن از لوازم شکسته.این کسب و کار در خارج از کشور به تازگی از سنتهای قدیمی ژاپنی بیرون آمده و شروع به پول درآوردن برای صاحبانشان کرده است.پس چرا شما دست به کار نمیشوید و هنری زیبا را خلق نمیکنید که خریداران متفاوات را به خود جذب کنید و زندگی جدیدی برای خود بسازید.

این هنر به قدری برای برخی جذاب بوده که حتی لوازم سالم خود را میشکنند و با استفاده از این روش مجددا سرهمشان میکنند تا زیبایی حدیدی به خانه خود بدهند.

۶. سم زدایی دیجیتال

بیایید با آن روبرو شویم ، همه ما به تلفن های هوشمند خود معتاد هستیم و برای ما خوب نیست.

خوشبختانه اولین قدم برای ضرب و شتم اعتیاد اعتراف به آن است و به طور ناگهانی ، مصرف کنندگان بسیار مشتاق قطع ارتباط هستند.

شرکت های بزرگی مانند اپل و گوگل با داشبورد شروع به کار می کنند و به کاربران کمک می کنند زمان صفحه نمایش خود را کنترل و مدیریت کنند ، در حالی که سایر شرکت ها برای کمک به افراد در کاهش زمان صفحه نمایش ، راه هایی را ایجاد می کنند.

پیش بینی کردیم که سال 2019 سال سم زدایی دیجیتال خواهد بود و فرصت های زیادی برای استارت آپ های جدید وجود دارد که به مردم کمک می کند تا از دستگاه های دیجیتالی خود درست استفاده کنند.

۷. گیاهان خانگی

گیاهان خانگی

آپارتمان نشینی فضاهای سبز منازل را از بین برده و همه آن حیاط های ایرانی قدیم را در گلدان های کوچک جا داده است.

با پرورش گیاهان خانگی و تهیه گلدان های زیبا و شاید سفارشی میتوان ایده ای مناسب زمان خود طراحی کرد که سرمایه اولیه زیادی نیز نیاز ندارد.با کمی خلاقیت در طراحی گلدان و استفاده از طرح های اسلیمی و ایرانی یا ترکیب گلدان های سفالی با آویزهای سقفی بافتنی میتوان محصولی ساخت که همه عاشقش بشوند.

۸-  مربیگری و مشاوره آنلاین

در سالهای اخیر دیده می شود که کاربران عاشق خدمات آنلاین و براساس تقاضا هستند.

با بردن آن به سطح بعدی ، در سالهای آینده کاربران اینترنت برای خدمات سنتی چهره به چهره ای که قبلاً دسترسی به اینترنت را در نظر نمی گرفتند ، به اینترنت روی خواهند آورد.و ایده کسب و کار مشاوره ای سنتی جای خود را به مشاوره های آنلاین خواهد داد.

با استفاده از پیوندهای ویدئویی و گپ های زنده ، همه چیز از قرار ملاقات پزشکان گرفته تا مراحل طلاق گرفته تا مربیگری ورزشی توسط متخصصان از راه دور در دسترس است.

در اینجا فرصت کافی برای کارآفرینان وجود دارد – اعم از تخصص آزاد و یا دوباره پردازش یک روند قدیمی و آنلاین.

 

۹. محصولات کودک

دست به کار شوید .اسباب بازی یا لوازم بازی بیرونی یا هر چیز دیگری مربوط به کودک بسازید.با چوب بسازید و با رنگهای زیبا محصولی بسازید که دل هر کودکی را ببرد.هر پدر و مادری دوست دارد ذوق فرزندش را ببیند.

بازار اسباب بازی همیشه پررونق بوده و شما با کمی خلاقیت میتوانید پازل های زیبا,مدادهایی با طرح حیوانات یا خیلی چیزهای دیگری بسازید و مطمعا باشید موفق خواهید شد.

میتوانید برای شروع سری به شهر کتاب محلتان بزنید تا ببینید چه چیزهای زیبایی با چوب میسازند و میفروشند.پس چرا شما از این راه پول در نیاورید؟

 

۱۰. مراقبت از حیوانات

تجارت حیوانات خانگی بزرگ است – در واقع بسیار بزرگ.لوازم , غذا و نگهداری پرهزینه است و در قسمت نگهداری میتواند حتی دردسر ساز و زمان بر نیز باشد.

بسیاری از افراد حیوانات خانگیشان را نمیتوانند با خود به مسافرت ببرند و کسی را هم برای مراقبت از آنها در خانه ندارند تا زمانی که روزانه به سر کار میروند بتوانند از آنها مراقبت کنند.

تگهداری از حیوانات افراد دیگر اگر عاشق حیوانات هستید میتواند کسب‌وکار پررونقی باشد.

و هزینه بالایی هم برای راه اندازی این ایده نیاز ندارید.