توی قسمت اول پادکست عکاسی هیستوگرام با پرهام راجع به نحوه کار دوربین دیجیتال و تفاوت های اصلیشون با دوربین های آنالوگ صحبت میکنیم.

قسمت-اول-هیستوگرام

نحوه کار دوربین های آنالوگ یا اس ال آر: در هنگام مشاهده ی چشم انداز، آینه، نوری که از طریق لنز وارد شده را به پریز تابانده و سپس آن نور از پریز به چشم عکاس( یا ویوفایندر) فرستاده می شود. در هنگام ثبت تصویر، آینه به سمت بالا می‌چرخد، شاتر باز می‌شود و اجازه می دهد نور بر روی فیلم ثبت شود. این وظیفه آینه در دوربین های اس ال آر و دی اس ال آر است.

نحوه کار دوربین دیجیتال یا دی اس ال آر(DSLR): 
آینه، وقتی پایین است، نور را به چشمی اپتیکال/مانیتور و پریز(شامل سنسورهای فوکوس، نورسنجی و رنگ-سنجی) منتقل می کند. وقتی بالاست، سنسور دیجیتال ثبت تصویر، توانایی این را ندارد که مدتی طولانی نور تابیده شده را تحمل کند. آینه و پریز جای زیادی را اشغال می کنند و این بزرگترین عیب این نوع دوربین هاست.

قطع یا اندازه سنسور های دیجیتال در زمان معرفی آنها به مراتب کوچک تر از قطع های کنونی بودند اما با پیشرفت پیشرفت تکنولوژی، اندازه سنسور ها نیز به مراتب افزایش یافت.

 :تفاوت دوربین های بدون آینه با دیجیتال یا دی اس ال آر

چشمی دوربین یا ویوفایندر در دوربین های بدون آینه این قابلیت را دارد که تاثیر هرگونه تغییر در سرعت شاتر، دریچه دیافراگم و ایزو را به عکاس نشان بدهد چرا که به جای یک چشمی اپتیکال از یک چشمی دیجیتال بهره می برد.

وزن و اندازه دوربین های بدون آینه نیز از دوربین های دی اس ال آر به مراتب کمتر است و همین مورد برای خیلی از عکسان یه مزیت بزرگ به حساب می آید چراکه عکاسان اغلب ساعت ها مشغول به عکاسی هستند .و حمل تجهیزات سنگین وزن چندان فعالیت خوشایندی نیست

علاوه بر این، سرعت فوکس اتومات، طول عمر و استقامت کلی بدنه های بدون آینه در مقایسه با دوربین های دی اس ال آر به طرز قابل احساسی پایین تر است که البته اکثر این مشکلات دارای راه حل هایی هستند و شرکت های سازنده این دوربین ها مداوم در حال بهبود بخشیدن آنها هستند. به عنوان نمونه، دوربین آلفا۹  شرکت سونی از فوکس اتومات بسیار سریعی برخوردار است که هم تراز با دوربین های دی اس ال آر است.

باتری گریپ: وسیله ای که به زیر بدنه ی دوربین پیچ می شود و قابلیت جایگیری دو باتری معمولی(حتی قلمی) را در خود دارد و شارژ دوربین را 2 تا 3 برابر بیشتر می کند.

:نتیجه گیری
اگر چه دوربین های بدون آینه بخش عظیمی از فروش دوربین های دیجیتال را از دی اس ال آر ها به سرقت برده اند، اما این دوربین ها هنوز جای پیشرفت زیادی دارند تا به نقطه ای برسند که دوربین های دی اس ال آر را به مرز انقراض برسانند. آینده دوربین های بدون آینه به مراتب روشن تر است.