هنگامی که والدین چندین فرزند دارند ، وجود حس رقابت بین آنها اجتناب ناپذیر است. بیشتر اوقات ، چنین مسابقاتی برای مدت طولانی ادامه می یابند ، اما فراتر از خانواده نمیروند. با این حال ، در این داستان اتفاق متفاوتی رخ میدهد. رقابت مداوم بین دو برادر رابطه آنها را پایان می دهد. همه این رقابت ها به انگیزه ای برای تولد دو مارک مشهور کفش ورزشی در جهان تبدیل شد. ما در مورد افسانه های آدیداس و پوما و سازندگان آنها – آدولف و رودولف داسلر صحبت می کنیم.

آدیداس و پوما

برادران داسلر

تولد داسلر ها

در سال 1898 ، فرزند سومی در خانواده داسلر(Dassler) متولد شد که به نام رودولف نامگذاری شد. دو سال بعد پسر دیگری به نام آدولف به دنیا آمد. پسران از کودکی کاملاً به هم نزدیک بودند . با این حال ، در همان زمان ، مدام با هم رقابت می کردند. به عنوان طرفداران فوتبال،برادران زمان زیادی را در فروشگاه کفش پدرشان میگذراندند.

کسب و کار کفش

پس از شرکت در جنگ جهانی اول ، هر دو داسلر سالم به خانه بازگشتند ،ولی مسیرهای آنها برای مدتی از هم جدا شد. رودولف برای پلیس شدن به مونیخ عزیمت کرد و آدولف در هرزوژنوراچ در خانه ماند. با این حال ، برادر بزرگتر ، بعد از آگاهی از قصد برادر جوان تر برای باز کردن شرکت خود برای تولید کفش ورزشی ، بلافاصله به خانه بازگشت.

یک ایده مشابه در این شرایط به طرز جسورانه ای بی پروا به نظر می رسید. آلمان پس از جنگ بسیار ضعیف بود و ورزش هیچگونه طرفداری نداشت. با این حال ، شرکت Gebrüder Dassler ، که در سال 1924 افتتاح شد ، یک کار تعجب برانگیز ولی مقرون به صرفه بود. تعداد سفارشات به سرعت رشد کرد ، و طول نکشید که به سوددهی رسید.

همکاری داسلرها

دلیل موفقیت شرکت  Gebrüder Dassler را میتوان همکاری حرفه ای دو برادر دانست. این دو برای مدتی رقابت را نادیده گرفتند.آدولف در تولید کفش استاد بود و شخصاً مدل های جدیدی از کفش ها را تولید می کرد.  رودولف به عنوان یک تاجر درخشان شناخته می شد. پیدا کردن مشتریان جدید برایش سهولت داشت.

ظرفیت تولید هر ساله افزایش می یافت و محبوبیت کفش برادران داسلر همه گیر شد. با این حال ، شهرت واقعی پس از المپیک 1928 ، که در آمستردام برگزار شد ، بدست آمد. تیمی از ورزشکاران در آنجا با کفشهایی از Gebrüder Dassler وارد مسابقات شدند. چهار سال بعد ، موفقیت بزرگتری به دست آمد .و آن زمانی بود که ورزشکار آلمانی آرتور جانات در المپیک 1932 لس آنجلس موفق به کسب یک مدال برنز شد .وی مسافت صد متری را در کفش ورزشی آدولف و رودولف طی کرد.

آرتور جاناتان

هیتلر و حزب سوسیالیست ملی

در سال 1933 ، آدولف هیتلر با حزب سوسیالیست های ملی خود در آلمان به قدرت رسید. فرقه بدن سالم ، که توسط آنها ترویج داده می شد ، برای برادران داسلر جذاب بود .آنها در سال 1935 هر دو به حزب پیوستند. محبوبیت شرکت آنها در این زمان رو به رشد بود. دولت آلمان سرمایه گذاری زیادی در توسعه ورزش می کرد . تعداد سفارشات کفش های مناسب برای تیم ها بارها و بارها افزایش میبافت.

اوج موفقیت برای شرکت برادران Dassler در سال 1936 بدست آمد ، زمانی که بازی های المپیک در رایش سوم برگزار شد. سپس آنها تصمیم گرفتند ورزشکاری را انتخاب کنند که با کفش ورزشی آنها وارد ورزشگاه شود. یک ورزشکار مشهور آمریکایی آفریقایی جسی اوونز انتخاب شد. این محاسبه درست و کاملاً کارآمد بود. این ورزشکار که در کفش های گلدسته Gebrüder Dassler دوید ، قهرمان چهار مسابقه المپیک شد. و فروش شرکت افزایش یافت. برای پاسخگویی به تقاضای مصرف کننده ، این شرکت در آن زمان حداقل هزار جفت کفش ورزشی در روز تولید می کرد.

جسی اوونز

همکاری با رایش سوم

با این حال ، با وقوع جنگ جهانی دوم ، وضعیت در شرکت و در روابط بین برادران شروع به تغییر کرد. شرکت داسلر برای تولید کفش نظامی برای نیازهای ارتش آلمان تا حدی طراحی مجدد شد. و در سال 1943 ، برادران به سربازان رایش سوم فرستاده شدند. درست است که پس از مدت کوتاهی ، آدولف دوباره به تولید Gebrüder Dassler فراخوانده شد.

اما فعالیت نظامی رودولف محدود به دو سال خدمت در دفتر تحریریه میشد.وی از انجا فرار کرد ، اما گرفتار گشتاپو شد.و مجبور به ورود به اردوگاه کار اجباری شد . وی با ورود ارتش متفقین نجات یافت. اما خیلی زود آنها دوباره وی را به عنوان همدست رژیم هیتلر دستگیر کردند. براساس یک شایعه ، برادر کوچکتر وی او را لو داد و این آغاز اختلال دیرینه آنها بود.

آغاز اختلاف و شروع جنگ تجاری

از سال 1946 ، شرکت Gebrüder Dassler که در آن زمان تنها توسط آدولف اداره می شد ، شروع به تولید اسکیت برای ایالات متحده کرد. در همین زمان ، دوباره تولید کفش ورزشی آغاز شد. هنگامی که رئیس خانواده ، کریستوف داسلر ، تنها شخصی که قادر به آشتی دادن دو برادر بود ، در سال 1948 درگذشت ، داستان این شرکت مشترک به پایان رسید و هر یک از برادران در سال 1949 شرکت خود را افتتاح کردند.

رودولف در ابتدا شرکتش را رودا نامگذاری کرد ولی خیلی زود آن را به برند معوف پوما تغییر داد.

آدولف نام شرکت خود را Addas نامید ، اما خیلی زود یک حرف اضافه کرد و کفشها سه نوار معروف خود را به دنیا معرفی کرد.برندی  که چندین دهه است که با نام برجسته آدیداس به شهرت رسیده است.

ازدواج ممنوع

اما درگیری بین این دو برادر  مالکین آدیداس و پوما منجر به شکاف بین کل شهر شد. واقعیت این است که هر دو کارخانه فقط در فاصله نیم کیلومتری از هرزوژنوراخ واقع شده بودند. و بسیاری از مردم شهر در یکی از آنها کار می کردند. و تنش بین رهبران دو شرکت به کارگران  نیز منتقل می شد. در کافه ها و بارها ، کارمندان بنگاه های مختلف در یک میز نمی نشستند و عملاً در زندگی روزمره ارتباط برقرار نمی کردند.

یک واقعیت جالب: در زمانی ، اوضاع به حدی جدی  شده بود که حتی یک ممنوعیت ناگفته از ازدواج بین کارمندان  آدیداس و پوما وجود داشت ، اگر یکی از آنها برای آدیداس کار کند ، و دیگری برای پوما.

هر شرکتی به دنبال این بود که به دیگری ثابت کند که بهتر است. و خیلی زود رقابت به فوتبال رسید. اولین موفقیت در این زمینه توسط آدیداس بدست آمده بود. این شرکت توانست برای تهیه محصولات تیم ملی آلمان قراردادی را منعقد کند. و خیلی زود ، بازیکنان شروع به تمرین با کفشهای سه نوار آدیداس کردند.

پله و پوما

اما رودولف از برادر خود عقب نماند و تصمیم گرفت از او پیشی بگیرد .و با بهترین بازیکن فوتبال دنیا توافق کند. هر دو شرکت یک بار توافقی را امضا کردند و در آن قول دادند که با  پله , معروفترین بازیکن جهان همکاری نکنند. اما آرمین داسلر ، فرزند رودولف ، با این وجود مخفیانه از پوما نزد پله رفت. وی با یک پیشنهاد ده هزار دلاری پله را با کفشهای خود به زمین فرستاد. آدولف درباره فتنه های برادرش فهمید ، اما نتوانست کاری انجام دهد.

پله

اوج رقابت

جام جهانی 1974 بود. این دو شرکت برای  گرفتن حق پوشیدن برند لباس ورزشکاران تیم ملی آلمان وارد نبرد شدیدی شدند. نمایندگان هر دو شرکت بین بازیکنان و مربیان تردید ایجاد میکردند و سعی کردند آنها را به سمت خود بکشند. اما بازیکنان یک شرط تعیین کردند. فدراسیون باید برای تبلیغات برند هزینه اضافی به آنها بپردازد. پیروزی در این نبرد توسط آدیداس به دست آمد که موافقت کرد این هزینه را شخصا به بازیکنان بپردازد.

تیم ملی آلمان با برند آدیداس

رقابت بین شرکتها به کلیه ارتباطات بین برادران داسلر لطمه زده بود. آخرین باری که یکدیگر را دیدند در نمایشگاه کفش ورزشی بود اما هیچ وقت با یکدیگر صحبت نکردند. نه زمان و نه بیماری جدی رودلف ، که باعث مرگ او در اکتبر 1974 شد ، نتوانست آنها را آشتی دهد. آدولف به مراسم خاکسپاری نیامد و به یک مکالمه تلفنی با کاهن اکتفا کرد ، که در آن او گفته بود که در برابر برادرش هیچ وقت شرارت نکرده است.

پایان جنگ بعد از ۶۰ سال

و تقابل بین شرکت ها ادامه یافت. روابط پس از آن آغاز شد كه وارثان هر دو برادر داسلر سهام و کنترل شرکتها را به دیگران فروختند. و سرانجام ، 60 سال پس از آدولف و رودولف ، تبر جنگ را در سال 2009 دفن كردند. در تاریخ 21 سپتامبر ، روز جهانی صلح ، یک مسابقه آشتی فوتبالی  بین شرکت ها برگزار شد و به اختلافات سالها پایان داد.

مسابقه صلح

 


پنتاگون ساختمانی اسرارآمیز وعجایبی خواندنی درباره آن” را نیز مطاله کنید.